Czy posiadanie kamery szpiegowskiej w domu jest przestępstwem?

Ponieważ coraz więcej właścicieli domów zaczyna decydować się na kamery szpiegowskie do monitoringu w celu ochrony swoich domów – powstaje pytanie: czy w Polsce legalne jest posiadanie ukrytych kamer w domu?

Zwłaszcza w obszarach, w których można przy okazji rejestrować sąsiednie nieruchomości lub samych sąsiadów, wszyscy powinni zapoznać się z prawami i implikacjami stojącymi za urządzeniami rejestrującymi tego rodzaju.

Prawo a instalowanie kamer na terenie nieruchomości

W Polsce obowiązują przepisy dotyczące prywatności, aby chronić obywateli przed rejestrowaniem przez firmy i rządy, ale te same zasady nie dotyczą nieruchomości prywatnych. W rzeczywistości nie ma jurysdykcji nad właścicielami domów instalującymi kamery bezpieczeństwa na ich nieruchomościach, gdy gromadzone dane są do użytku osobistego.

Gdyby materiał zabezpieczający miał być wykorzystany do celów komercyjnych – na przykład wynajmującego obserwującego najemcę, wówczas ustawa o ochronie danych osobowych wkroczyłaby, aby rozprawić się z zaistniałą sytuacją.

Kamery szpiegowskie a konflikty z sąsiadami 

W wielu przypadkach spory między właścicielem domu z kamerą bezpieczeństwa a niezadowolonym sąsiadem, który obawia się, że zostanie nagrany, są rozwiązywane na szczeblu cywilnym, bez konieczności ingerencji władz. Wiele problemów można rozwiązać, zwyczajnie rozmawiając po sąsiedzku i starając się o takie ułożenie kamer, aby w razie potrzeby nie wzbudzały sprzeciwu ze strony sąsiada.

Wraz z coraz większym zainteresowaniem kamerami wśród właścicieli domów, którzy chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo poprzez instalowanie systemów kamer bezpieczeństwa, oraz dzięki nowym technologiom które sprawiają, że kamery bezpieczeństwa są łatwiejsze do zdobycia i zainstalowania w przeciętnym domu, niektórzy mieszkańcy wyrazili zaniepokojenie, jednak nie ma przepisów zabraniających właścicielom domów posiadania kamer bezpieczeństwa na terenie ich posiadłości, o ile nie godzi to w naruszenie prywatności osób znajdujących się w sąsiedztwie.

Koniecznie odwiedź stronę: https://sklep-seko.pl/