Czy praca na wysokościach może być niebezpieczna?

rusztowanie

Wykonywanie różnego rodzaju remontów czy prac na wysokościach zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem. Oczywiście ma się do tego odpowiedni sprzęt i kwalifikacje, ale mimo to może być to w pewnym stopniu niebezpieczne. Jeśli chodzi o prace na wysokościach to wiadomo, że absolutną podstawą są rusztowania – to właśnie one umożliwiają szybkie i stosunkowo łatwe dostanie się na większe wysokości.

Co będzie nam potrzebne, jeśli korzystamy z rusztowania?

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że w takich pracach niezbędne są odpowiednie akcesoria. Jakie? Przede wszystkim trzeba zadbać o posiadanie dobrej jakości kasku. Na pewno nie powinien być on tym najtańszym, ponieważ wtedy najzwyczajniej w świecie nie będzie w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa na odpowiednim poziomie. Sam kask to jeszcze nie wszystko, ponieważ dobrze jest mieć także specjalne liny, które będą podtrzymywać w razie upadku. Dzięki temu można uniknąć upadku z dużych wysokości, a przy okazji mamy jakąś asekurację. Ich obsługa nie jest wcale skomplikowana, bo wystarczy tylko zapinać je w tej okolicy, w której akurat jesteśmy, a na pewno zapewnią nam zabezpieczenie na odpowiednim poziomie.

Czy przeglądy rusztowań są konieczne?

Nie wszyscy wiedzą, że rusztowania powinny przechodzić przeglądy. Przyjmuje się, ze najlepiej, jeśli taki przegląd odbywa się co dekadę, jednak wiele osób zaleca, aby było to codziennie – jeszcze przed rozpoczęciem prac. Oczywiście wtedy sprawdza się najważniejsze punkty na rusztowaniu czy wszystko jest w porządku. Ważne są same łączenia, aby w trakcie pracy nic się nie odczepiło. Wiele osób uważa, że najlepiej sprawdzać także samą stabilność konstrukcji. Chodzi w końcu tutaj o bezpieczeństwo w trakcie pracy. Zawsze, jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości, jeśli chodzi o samo rusztowanie wówczas powinno się zgłaszać to szefowi. Jak zatem widać praca z rusztowaniami nie należy wcale do najłatwiejszych i warto jest zwracać uwagę nawet na te najmniejsze szczegóły.